Aktualności |     Logowanie       |      Szukaj w serwisie       |    
 

 

DUCH W NARODZIE

Opublikował: Stanisław Kapica
Aktualności 2016-02-01

 

 

 

 

Już od kilku lat w lesie usytuowanym na granicy parafii Miączyn, Zawalów, Horyszów, Gdeszyn i Świdniki, w styczniu sprawowana jest Msza Św. W tym właśnie miejscu znajduje się mogiła Powstańców Styczniowych. Najświętszą ofiarę w intencji poległych sprawowali kapłani z ww. parafii, tj. ks. Piotr Szeptuch, ks. Robert Fuk i ks. Rudolf Karaś. W homilii, którą wygłosił ksiądz Rudolf Karaś proboszcz parafii w Horyszowie, przypomniano, że nie są to tylko groby złożonych ciał Powstańców, ale przede wszystkim symbol modlitwy za Ojczyznę. Oprawę muzyczną Mszy Św. przygotował chór i zespół młodzieżowy z Miączyna. Za liturgię słowa odpowiedzialna była młodzież z Horyszowa
i Zawalowa.
Każdego roku na uroczystości modlitewnej za Ojczyznę i poległych bohaterów gromadzi się coraz liczniejsza grupa ludzi. Wśród przybyłych byli: Arkadiusz Bratkowski Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Krzysztof Kaczoruk Radny Powiatu Zamojskiego, Ryszard Borowski Wójt Gminy Miączyn, Sylwester Domina Przewodniczący Rady Gminy w Miączynie wraz z Radnymi, Jadwiga Bratkowska Dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Miączynie oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości, dzieci i młodzież wraz z rodzicami i nauczycielami. Optymizmem napawa fakt, że wśród uczestników każdego roku jest coraz więcej dzieci i młodzieży.
Atmosferę wydarzenia w tym roku podkreślała również sprzyjająca aura. Zimowa sceneria skłaniała zebranych do zadumy, ale również zachęcała do radosnego dziękczynienia.
Po uroczystości modlitewnej wszyscy zgromadzili się wokół ogniska, które zostało przygotowane przez pracowników gminy i strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej. Uczestnicy delektowali się specjałami kuchni staropolskiej. Była to również okazja do rozmowy, a także wspomnień. Dla najmłodszych przygotowano atrakcję w postaci toru do zjeżdżania na sankach.
Na pewno wielu uczestnikom uroczystości wspomnienie poległych Powstańców uświadomiło, że to właśnie dzięki ofierze złożonej przez nich w tym miejscu, dzisiaj możliwe jest życie w wolnej Ojczyźnie. Za tę bohaterską postawę, waleczność i odwagę, my dzisiaj możemy odwdzięczyć się modlitwą i pamięcią.
Tekst: Petrus

 

 

 

 

Wstecz
    Odsłon: 6411
  

 

Twoim zdaniem


Dodaj komentarz

Aktualności Archiwum Druki do pobrania Galeria zdjęć Księga gości Napisz do nas Narodowy Spis Powszechny 2021 O nas Polecane strony Tablica ogłoszeń Wybory Prezydenta R.P. Interpelacje radnych Protokoły z sesji 2018-2023 Rada Gminy 2010-2014 Rada Gminy 2014-2018 Rada Gminy 2018-2023 Raport o stanie Gminy Sesje Rady Gminy Uchwały 2010-2014 Uchwały 2014-2018 Uchwały 2018-2023 Drogi Gospodarka odpadami Jednostki Organizacyjne O Gminie Miączyn OSP Oświata Parafie PPWOW PROJEKTY UNIJNE W GMINIE Sołectwa Sport Zarządzanie kryzysowe
       

  Pogoda w Miączynie ...
     
   

       


       
       


       


 


000162613

              


   

Czy podoba Ci się nasz serwis?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania

Najnowsze publikacje:

Warto przeczytać:

Gmina Miączyn


Miaczyn 107,

22-455 Miączyn

pow. zamojski, woj. lubelskie
 

tel. 84 61-80-005

gmina@miaczyn.pl, usc@miaczyn.pl

www.miaczyn.pl
 

KONTO BANKOWE
P.B.S.O/Zamość 95 9644 0007 2001 0060 0024 0001
 

Administrator serwisu: Stanisław Kapica

 

Mirosław Kuduk © 2009