Aktualności |     Logowanie       |      Szukaj w serwisie       |    
 

 

III Gminny Konkurs Wiedzy o Szkodliwości Nałogów

Opublikował: Stanisław Kapica
Aktualności 2014-04-30

 

 

 

 

Profilaktyka to ważny element procesu wychowawczego, którego istotna rola przypada szkołom. Jest to szereg oddziaływań wychowawczych, mających na celu ochronę uczniów przed wszelkimi rodzajami zagrożeń. Ochrona ta dokonuje się zarówno poprzez przekazywanie uczniom wiedzy dotyczącej uzależnień, zachowań ryzykownych i promocji zdrowego stylu życia jak też kształtowanie postaw asertywnych i umiejętności, które okażą się przydatne w niepodejmowaniu zachowań ryzykownych dla zdrowia.
Ważnym zadaniem działań profilaktycznych jest więc podejmowanie inicjatyw mających na celu życie w środowisku wolnym od nałogów i promującym zdrowy styl życia.  Takie inicjatywy podejmują szkoły z terenu naszej gminy. Dokonują się one poprzez realizację programów profilaktycznych (np. Czyste powietrze wokół nas., Nie pal przy mnie, proszę., Znajdź właściwe rozwiązanie.) oraz przez podejmowanie różnorodnych działań wychowawczych.
Jednym z tych działań jest Gminny Turniej Wiedzy o Szkodliwości Nałogów, który zarazem stanowi podsumowanie wszystkich przedsięwzięć dotyczących szkolnej profilaktyki. Pomysłodawcą turnieju jest pedagog szkolny Szkoły Podstawowej w Miączynie Pani Małgorzata Woś. Wdrożenie i realizacja tego rodzaju działalności profilaktycznej możliwa była dzięki zrozumieniu i zaangażowaniu, w działania mające na celu zapobieganie uzależnieniom, Pani Jolanty Jarosiewicz koordynatora Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Miączynie.
Za sprawą tych Pań oraz dyrektora Szkoły Podstawowej w Miączynie Pani Bożeny Ilczuk we wtorek 29 kwietnia 2014 roku w Szkole Podstawowej w Miączynie odbyła się III Edycja Gminnego Turnieju Wiedzy o Szkodliwości Nałogów. Wzięły w nim udział wszystkie szkoły podstawowe z terenu gminy Miączyn. Do rywalizacji przystąpiły szkoły z: Gdeszyna, Horyszowa, Kotlic, Miączyna, Niewirkowa i Zawalowa. Każdą szkołę reprezentowały dwie 3 – osobowe drużyny z podziałem na dwie grupy wiekowe kl. I-III i IV-VI, po 1 uczniu z każdej klasy. Uczniowie prezentowali swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia i uzależnień w pięciu konkurencjach ustnych i pisemnych, takich jak: burza mózgów, test wiedzy, kalambury, krzyżówka profilaktyczna i recepta na zdrowie.
W kategorii klas I-III pierwsze miejsce zajęła drużyna z Niewirkowa, drugie miejsce wywalczyła szkoła z Horyszowa natomiast trzecie miejsce zdobyła szkoła z Zawalowa. W kategorii klas IV-VI najlepsza okazała się drużyna z Kotlic, drugie miejsce wywalczyła drużyna z Miączyna, na trzecim miejscu uplasowała się drużyna z Horyszowa.
Uczestnicy turnieju otrzymali nagrody ufundowane prze Gminę Miączyn i Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologicznej w Zamościu.
Miłym akcentem po zaciętej rywalizacji uczestników turnieju, był występ uczniów klasy I Szkoły Podstawowej w Miączynie. Dzieci, pod kierunkiem wychowawczyni Pani Małgorzaty Dwojakowskiej, Pani Małgorzaty Woś i Pani Ewy Lachowskiej, zaprezentowały część artystyczną pt. „Z Dinkiem i Wiki wiemy, jak dbać o zdrowie!”. Występ miał miejsce na tle pięknej scenografii wykonanej przez panią Ewę Lachowską.
Podczas uroczystości swoją obecnością zaszczycili Pan Józef Długosz Wójt Gminy Miączyn, Pan Robert Woś kierownik Posterunku Policji w Miączynie, Pani Jadwiga Poświatowska kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Zamościu, Pani Jolanta Jarosiewicz koordynator Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Miączynie – organizator turnieju i Pani Bożena Ilczuk dyrektor Szkoły Podstawowej w Miączynie – gospodarz uroczystości.
Organizatorzy konkursu dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia.
Tekst: Małgorzata Woś
Zdjecia: Andrzej Kucharz

 

 

 

 

Wstecz
    Odsłon: 11211
  

 

Twoim zdaniem


Dodaj komentarz

Aktualności Archiwum Druki do pobrania Galeria zdjęć Księga gości Napisz do nas Narodowy Spis Powszechny 2021 O nas Polecane strony Tablica ogłoszeń Wybory Prezydenta R.P. Interpelacje radnych Protokoły z sesji 2018-2023 Rada Gminy 2010-2014 Rada Gminy 2014-2018 Rada Gminy 2018-2023 Raport o stanie Gminy Sesje Rady Gminy Uchwały 2010-2014 Uchwały 2014-2018 Uchwały 2018-2023 Drogi Gospodarka odpadami Jednostki Organizacyjne O Gminie Miączyn OSP Oświata Parafie PPWOW PROJEKTY UNIJNE W GMINIE Sołectwa Sport Zarządzanie kryzysowe
       

  Pogoda w Miączynie ...
     
   

       


       
       


       


 


000160348

              


   

Czy podoba Ci się nasz serwis?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania

Najnowsze publikacje:

Warto przeczytać:

Gmina Miączyn


Miaczyn 107,

22-455 Miączyn

pow. zamojski, woj. lubelskie
 

tel. 84 61-80-005

gmina@miaczyn.pl, usc@miaczyn.pl

www.miaczyn.pl
 

KONTO BANKOWE
P.B.S.O/Zamość 95 9644 0007 2001 0060 0024 0001
 

Administrator serwisu: Stanisław Kapica

 

Mirosław Kuduk © 2009