Aktualności |     Logowanie       |      Szukaj w serwisie       |    
 

 

Dzień Niepodległości.

Opublikował: Stanisław Kapica
Aktualności 2013-11-12

 

 

 

     

 

Po 123 latach niewoli, na którą nałożyły się rozbiory dokonane przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, 11 listopada 1918 roku  Polska odzyskała upragnioną niepodległość. Nie przyszło to jednak łatwo, po wielu powstaniach narodowych, walkach na różnych frontach, dzięki wielkiemu bohaterstwu, odwadze oraz patriotyzmowi Polaków nasz kraj stał się znów wolny i wyzwolony. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia i znów jest dniem świątecznym.

Ten szczególny dzień bardzo uroczyście obchodzono również w naszej Gminie. W przeddzień tego wielkiego święta po celebracji Mszy Świętej, podczas której Proboszcz  Parafii w Miączynie w swojej homilii również odniósł się do tego wielkiego wydarzenia, mieszkańcy Miączyna spotkali się na uroczystej akademii, aby wspólnie oddać hołd tym, którzy tę wolność dla nas wywalczyli.   Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Miączynie oraz z Gimnazjum zaprezentowali przybyłym wzruszającą lekcję historii powrotu Polski do niepodległości. Inscenizację słowno muzyczną przygotowali nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Miączynie - pani Sylwia Żeromska Siwczuk (pomysłodawca oraz główny organizator uroczystości), pani Joanna Wojewódzka, pani Agnieszka Bereżańska oraz pani Małgorzata Woś. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie z klasy piątej i szóstej z miączyńskiej podstawówki. Najmłodsi uczniowie mieli także możliwość zaprezentowania swoich artystycznych zdolności, recytując  patriotyczne wiersze. Mali aktorzy pięknie odegrali swoje rolem, a gromkie brawa świadczyły o tym, że wszystkim ich występ się podobał. Za piękną recytację wierszy dzieci otrzymały słodkie upominki od europosła – pana Arkadiusza Bratkowskiego.

Miłym zaskoczeniem dla wszystkich  był występ chóru, który działa przy tutejszej parafii. Chór wykonał znane pieśni żołnierskie i patriotyczne tak, że wszyscy uczestnicy spotkania mieli możliwość przyłączenia się do wspólnego śpiewania. Przekazywane treści przeplatane patriotycznymi pieśniami w wykonaniu uczniów nadały spotkaniu szczególnego charakteru co wprawiło zebranych w zadumę i refleksję. Piękna scenografia wykonana na tę uroczystość przez panią Ewę Kostyłę oraz panią Małgorzatę Kamińską dopełniła podniosłości święta. Dla podkreślenia symboliki tego dnia uczestnicy spotkania mieli przypięte biało-czerwone kotyliony,  które wcześniej zostały wykonane przez panie z Rady Rodziców: Ewę Gruszecką, Katarzynę Chodacką, Monikę Morlewską.  

W uroczystości wzięli udział pan Arkadiusz Bratkowski poseł do Parlamentu Europejskiego, Wójt Gminy Miączyn pan Józef Długosz, Kierownik Posterunku Policji w Miączynie pan Robert Woś, pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Miączynie Bożena Ilczuk, pani dyrektor Gimnazjum w Miączynie Jadwiga Bratkowska, ksiądz Piotr Szeptuch Proboszcz Parafii w Miączynie,  Radni i Sołtysi z Gminy Miączyn, a także mieszkańcy gminy. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy przybyli do Remizy Strażackiej w Miączynie (sala po brzegi wypełniona była uczestnikami) na uroczystą akademię.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w przygotowaniach do uroczystości, a także włączyli się w jej przebieg.

Tekst i foto Andrzej Kucharz

 

 

 

 

Wstecz
    Odsłon: 2924
  

 

Twoim zdaniem


Dodaj komentarz

Aktualności Archiwum Druki do pobrania Galeria zdjęć Księga gości Napisz do nas O nas Polecane strony Sport Tablica ogłoszeń Wybory do PE 26.05.2019r. Wybory do Sejmu i Senatu 2019r. Wybory samorządowe 21.10.2018r. Rada Gminy 2010-2014 Rada Gminy 2014-2018 Rada Gminy 2018-2023 Raport o stanie Gminy Sesje Rady Gminy Uchwały 2010-2014 Uchwały 2014-2018 Uchwały 2018-2023 Drogi Gospodarka odpadami Jednostki Organizacyjne O Gminie Miączyn OSP Oświata Parafie PPWOW PROJEKTY UNIJNE W GMINIE Sołectwa Zarządzanie kryzysowe
       

  Pogoda w Miączynie ...
     
   

       


       
       


       


 


000124355

              


   

Czy podoba Ci się nasz serwis?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania

Najnowsze publikacje:

Warto przeczytać:

Gmina Miączyn


Miaczyn 107,

22-455 Miączyn

pow. zamojski, woj. lubelskie
 

tel. 84 61-80-005

gmina@miaczyn.eurzad.eu

www.miaczyn.pl
 

KONTO BANKOWE
P.B.S.O/Zamość 95 9644 0007 2001 0060 0024 0001
 

Administrator serwisu: Stanisław Kapica

 

Mirosław Kuduk © 2009