Aktualności |     Logowanie       |      Szukaj w serwisie       |    
 

 

DZIECI Z NASZEJ GMINY PAMIETAJĄ.

Opublikował: Stanisław Kapica
Aktualności 2013-10-31

 

 

 

  

Ciszą cmentarną ukołysani,
                                                                           z dala od życia i znoju,
                                                                                 dobiwszy wreszcie cichej przystani,
                                                                          odpoczywają w pokoju.                                                                                    Elżbieta Daniszewska "Zaduszki" (fragm.)

      Dzień Wszystkich Świętych to głównie rzymsko-katolicka uroczystość (choć wiele innych kościołów również ją uznaje) obchodzona 1 listopada ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych.  Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest - wbrew spotykanym niekiedy opiniom - "Świętem Zmarłych" Ten dzień jest  wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym. W odróżnieniu od tej uroczystości, następnego dnia - 2 listopada  wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba. (www.pijarzy.pl)  Zarówno pierwszy jak i drugi dzień są dniami  pełnymi zadumy i smutku. W te dni  przychodzimy na cmentarze, wspominamy zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i... odchodzimy. Święto Zmarłych to również pamięć o tych, którzy polegli w obronie naszej Ojczyzny, pamięć o samotnych żołnierskich grobach i o tych grobach od wielu  już lat pamiętają uczniowie z naszych szkół. Dzieci same w przeddzień zbliżających się świąt  przypominają swoim wychowawcom o konieczności pójścia na cmentarz, posprzątaniu grobów o złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy. Młodzież uważa to za swój obowiązek i oddanie czci zmarłym . To oddanie hołdu tym dzięki  którym żyjemy w kraju wyzwolonym, w kraju wolnym i niezależnym, to pamięć o samotnych żołnierskich grobach położonych w cmentarnych zaułkach. I my również pamiętajmy o nieznanych bohaterach naszej ojczyzny, zapalenie zniczy na ich grobach będzie wyrazem naszej wdzięczności, pamięci, szacunku tym, którzy nie wrócili do rodzin, bliskich. To doskonały moment, aby okazać szacunek tym, którzy  oddali życie w imię najwyższych wartości, jakimi są pokój, sprawiedliwość, wolność. Jakże wzruszający jest moment kiedy przy  płonących zniczach  na żołnierskich grobach spotykają się dzieci ich rodzice, dziadkowie. To prawdziwa żywa lekcja historii. W naszej Gminie praktycznie na wszystkich cmentarzach znajdują się mogiły poległych żołnierzy.
 

 

 

 

 

Wstecz
    Odsłon: 3530
  

 

Twoim zdaniem

tu jakoś nie widać wspaniałej młodzieży z Gimnazjum
 

Autor: gość     Data wpisu: 2013-11-06 / 23:01:04 - IP: 83.31.202.50

 

Dodaj komentarz

Aktualności Archiwum Druki do pobrania Galeria zdjęć Księga gości Napisz do nas O nas Polecane strony Powszechny spis rolny 2020 Tablica ogłoszeń Wybory Prezydenta R.P. Interpelacje radnych Rada Gminy 2010-2014 Rada Gminy 2014-2018 Rada Gminy 2018-2023 Raport o stanie Gminy Sesje Rady Gminy Uchwały 2010-2014 Uchwały 2014-2018 Uchwały 2018-2023 Drogi Gospodarka odpadami Jednostki Organizacyjne O Gminie Miączyn OSP Oświata Parafie PPWOW PROJEKTY UNIJNE W GMINIE Sołectwa Sport Zarządzanie kryzysowe
       

  Pogoda w Miączynie ...
     
   

       


       
       


       


 


000156563

              


   

Czy podoba Ci się nasz serwis?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania

Najnowsze publikacje:

Warto przeczytać:

Gmina Miączyn


Miaczyn 107,

22-455 Miączyn

pow. zamojski, woj. lubelskie
 

tel. 84 61-80-005

gmina@miaczyn.eurzad.eu
gmina@miaczyn.pl, usc@miaczyn.pl

www.miaczyn.pl
 

KONTO BANKOWE
P.B.S.O/Zamość 95 9644 0007 2001 0060 0024 0001
 

Administrator serwisu: Stanisław Kapica

 

Mirosław Kuduk © 2009