Aktualności |     Logowanie       |      Szukaj w serwisie       |    
 

 

Sprawdzian Szóstoklasisty 2013

Opublikował: Stanisław Kapica
Aktualności 2013-04-05

 

 

 

          


 

Sprawdzian Szóstoklasisty 2013

     

              Aby ukończyć szkołę podstawową każdy szóstoklasista musi przystąpić do sprawdzianu zwanego kompetencyjnym lub ponadprzedmiotowym, ma on skontrolować nie tylko wiedzę ucznia, ale i jego umiejętności. Ma ocenić w jakim stopniu opanował on czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce, w tym liczenie. Niezależnie od tego jak dany uczeń napisze, wyniki sprawdzianu nie mają wpływu na rekrutację do gimnazjum. Wyniki  są ważną informacją nie tylko dla szkoły, do której dany uczeń uczęszcza, ale również dla szkoły, w której będzie realizował obowiązek w przyszłym roku szkolnym. CKE podkreśla, że test ma po prostu pokazać, jaki jest poziom wiedzy dzieci, które kończą podstawówkę.
Test przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną sprawdza wiedzę uczniów z zakresu j. polskiego, matematyki, przyrody i historii. Są to pytania otwarte i zamknięte, testowe. Uczniowie muszą też napisać dłuższą wypowiedź na podany temat. Umożliwia on również uczniom zapoznanie się z formułą egzaminu, co będzie niewątpliwie przydatne na kolejnych etapach edukacji szkolnej. Schemat sprawdzianu nie zmienia się od lat. Czas trwania testu to 60 minut. Dla uczniów z różnymi dysfunkcjami  może być przedłużony o 30 minut.  Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnego wypadku losowego nie  przystąpił do sprawdzianu w czwartek, będzie go pisać w drugim terminie - 4 czerwca. Uczniowie, którzy w ogóle nie przystąpią do sprawdzianu w tym roku, muszą powtórzyć ostatnią klasę szkoły podstawowej i zgłosić się na egzamin za rok.
           W 2015 r. sprawdzian szóstoklasisty przeprowadzony będzie na nowych zasadach. Nowelizacja rozporządzenia w tej sprawie ma być podpisana w kwietniu. Sprawdzian będzie się składał z egzaminu z języka polskiego i matematyki oraz obowiązkowego egzaminu z języka obcego. Wszyscy, którzy obecnie uczą się    w czwartej klasie szkoły podstawowej będą musieli do niego przystąpić.
W gminie Miączyn jest tylko jedno gimnazjum, do którego szóstoklasiści z naszego obwodu zostaną przyjęci bez względu na ilość uzyskanych punktów. Wyniki testu będą miały natomiast znaczenie przy walce o miejsce w najlepszych gimnazjach, gdzie często zgłaszają się uczniowie z różnych rejonów Polski. Maksymalnie uczeń może uzyskać 40 pkt.,  najlepiej punktowane są zadania otwarte. Wyniki poznamy prawdopodobnie pod koniec maja, kiedy to pracę zakończy komisja sprawdzająca. Umieszczone będą na specjalnych zaświadczeniach wydawanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Uczniowie dostaną je na zakończenie roku szkolnego wraz ze świadectwami.
              Test sprawdzający kompetencje uczniów odbył się w całej Polsce 4 kwietnia o godzinie 9.00          i przystąpiło do niego 362 tys. uczniów z ok. 13,5 tys. W naszej Gminie egzamin pisało 68 szóstoklasistów uczęszczających do sześciu szkół: SP Miączyn 27, SP Kotlice 17, SP Horyszów 8, SP Zawalów 9, SP Niewirków 3, SP Gdeszyn 4. W tym roku uczniowie mieli do napisania " List zachęcający koleżankę lub kolegę do przeczytania książki, którą uważają za ciekawą"  musieli też m.in. odpowiedzieć na pytanie po co człowiekowi jest potrzebny alfabet, a także na pytania dotyczące fragmentu książki Marii Nagajowej „Sztuka dobrego pisania i mówienia Warszawa 2003”. Do napisania była również krótka forma pisemna "Dlaczego warto poprawnie mówić po polsku". W części matematycznej trzeba było m.in. obliczyć ile litrów wody spadło na metr kwadratowy ogrodu, znając liczbę wody w całym ogrodzie. Miejmy nadzieję, że uczniowie z naszej Gminy nie mieli z odpowiedzią na te pytania większych problemów.
 Wszystkim szóstoklasistom życzymy jak najlepszych wyników.

 

 

 

 

Wstecz
    Odsłon: 3673
  

 

Twoim zdaniem


Dodaj komentarz

Aktualności Archiwum Druki do pobrania Galeria zdjęć Księga gości Napisz do nas Narodowy Spis Powszechny 2021 O nas Polecane strony Tablica ogłoszeń Wybory Prezydenta R.P. Interpelacje radnych Protokoły z sesji 2018-2023 Rada Gminy 2010-2014 Rada Gminy 2014-2018 Rada Gminy 2018-2023 Raport o stanie Gminy Sesje Rady Gminy Uchwały 2010-2014 Uchwały 2014-2018 Uchwały 2018-2023 Drogi Gospodarka odpadami Jednostki Organizacyjne O Gminie Miączyn OSP Oświata Parafie PPWOW PROJEKTY UNIJNE W GMINIE Sołectwa Sport Zarządzanie kryzysowe
       

  Pogoda w Miączynie ...
     
   

       


       
       


       


 


000160045

              


   

Czy podoba Ci się nasz serwis?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania

Najnowsze publikacje:

Warto przeczytać:

Gmina Miączyn


Miaczyn 107,

22-455 Miączyn

pow. zamojski, woj. lubelskie
 

tel. 84 61-80-005

gmina@miaczyn.pl, usc@miaczyn.pl

www.miaczyn.pl
 

KONTO BANKOWE
P.B.S.O/Zamość 95 9644 0007 2001 0060 0024 0001
 

Administrator serwisu: Stanisław Kapica

 

Mirosław Kuduk © 2009