Sołectwa |     Logowanie       |      Szukaj w serwisie       |    
 

 

Niewirków

Opublikował: Stanisław Kapica
Sołectwa 2009-07-01

 

          

 

              Wieś położona na południowym skraju gminy Miączyn, nad rzeką Siniochą, w obrębie Kotliny Hrubieszowskiej.
Miejscowość wzmiankowano po raz pierwszy w roku 1442, kiedy należała do prawosławnego właściciela chełmskiego. Pierwsza wzmianka o cerkwi pochodzi z 1540 roku.Już w XVII wieku istniał we wsi parterowy dwór murowany, z murowanymi sklepionymi lochami.

Spis z 1827 roku notował wieś w powiecie tomaszowskim i parafii Dub. Niewirków liczył wtedy 59 domów i 448 mieszkańców.Pod koniec XIX wieku wybudowano w Niewirkowie murowany z cegły i otynkowany eklektyczny pałac.Na początku XX wieku istniały we wsi dwa wiatraki.

Spis z 1921 roku wykazał, że Niewirków liczył 94 domy i 616 mieszkańców. W roku 1923 wybudowano na terenie folwarku niewirkowskiego murowana gorzelnię i magazyn spirytusu, a w 1932 roku młyn motorowy. Tragiczny dla mieszkańców wsi był okres okupacji niemieckiej.W listopadzie 1942 roku policja niemiecka zastrzeliła 57 Żydów.

        W grudniu 1942 roku wieś została wysiedlona przez Niemców. Mieszkańców wywieziono do obozu w Zamościu, a ich miejsce zajęli koloniści niemieccy z terenu Rumunii i Bułgarii.We wsi istniała również cegielnia, która zakończyła produkcję cegły w 1971 roku. W związku z reformą terytorialną kraju w 1954 roku utworzono w Niewirkowie gromadę, w skład której weszły: Cześniki, Niewrków, Niewirków Kolonia, Poddąbrowa oraz Tomaszówka.

Poprawie ulegl stan dróg, kiedy to w latach 1975-1977 wybudowano drogę z Miaczyna do Niewirkowa i w latach 1977-1978 połączono Niewirków z Niewirkowem Kolonią.


Według stanu na dzień 31 grudnia 2004 roku wieś Niewirków liczyła 560 mieszkańców,natomiast na 31 grudnia 2005 roku 553 mieszkańców. Wieś położona jest przy drodze powiatowej Miączyn-Niewirków i Niewirków Kolonia-Kotlice.
Istnieje tutaj Ochotnicza Straż Pożarna.


Wykaz sołtysów w Niewirkowie od 1972 roku

         Tadeusz Wiśniewski (1972-1982r.),
         Antoni Łoza (1982-1990r.),
         Marian Łoza (1990-1994r.),
         Czesław Żyła (1994-1998r.),
         Kazimierz Dec (1998-2002r.),
         Edward Żyła (2002-2007r.),
         Marcin Tambor (21.01.2007 do 14.02.2019),
         W dniu 14 lutego 2019 roku na 5 letnią kadencję wybrana została Pani Anna Sagan.
       
       

      Liczba mieszkańców sołectwa na dzień 31 grudnia 2006 roku - 545
      Liczba mieszkańców sołectwa na dzień 31 grudnia 2008 roku - 529
      Liczba mieszkańców sołectwa na dzień 31 grudnia 2010 roku - 527
      Liczba mieszkańców sołectwa na dzień 31 grudnia 2012 roku - 518.

      Liczba mieszkańców sołectwa zameldowanych na pobyt stały lub czasowy 
                                                 na dzień 31 grudnia 2019 roku - 489.


 

 

 

 

Wstecz
    Odsłon: 40413
  

 

Twoim zdaniem


Dodaj komentarz

Aktualności Archiwum Druki do pobrania Galeria zdjęć Księga gości Napisz do nas O nas Polecane strony Powszechny spis rolny 2020 Tablica ogłoszeń Wybory Prezydenta R.P. Interpelacje radnych Rada Gminy 2010-2014 Rada Gminy 2014-2018 Rada Gminy 2018-2023 Raport o stanie Gminy Sesje Rady Gminy Uchwały 2010-2014 Uchwały 2014-2018 Uchwały 2018-2023 Drogi Gospodarka odpadami Jednostki Organizacyjne O Gminie Miączyn OSP Oświata Parafie PPWOW PROJEKTY UNIJNE W GMINIE Sołectwa Sport Zarządzanie kryzysowe
       

  Pogoda w Miączynie ...
     
   

       


       








       


       


 


000153887

              


   

Czy podoba Ci się nasz serwis?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania

Najnowsze publikacje:

Warto przeczytać:

Gmina Miączyn


Miaczyn 107,

22-455 Miączyn

pow. zamojski, woj. lubelskie
 

tel. 84 61-80-005

gmina@miaczyn.eurzad.eu
usc@miaczyn.eurzad.eu

www.miaczyn.pl
 

KONTO BANKOWE
P.B.S.O/Zamość 95 9644 0007 2001 0060 0024 0001
 

Administrator serwisu: Stanisław Kapica

 

Mirosław Kuduk © 2009